A Travellerspoint blog

21.01 Kahjuks arvuti katki

ning kuni paremate aegadeni see blogi seetottu praegu varskemat kraami ei saa.

Muidu koik hasti.

Posted by PankuPanku 18:33 Comments (0)

14.01

Aeg läheb lennates!

all seasons in one day 29 °C

Kalevi kommid ei ole sipelgakindlad.
Olin paar kommi endale kappi käeulatusse varuks pannud, magusasõber, nagu ma olen. Ning oma õuduseks pidin avastama, et nad olid läbi paberi augu närinud ning parajasti käis vilgas töö, et seda kommi mikrokillu haaval enda pessa kanda. Ning üks neist tüüpidest otsustas mind segamise peale hammustada.

Vihm.
Mulle tundub, et viimasel nädalal on igal hilisõhtul sadanud. Praegugi kirjutamise ajal lahmab taas taevast vihma alla. Samas terve päeva ja õhtu oli väga ilus ja päikeseline ilm. See on täitsa meeldiv, et vihm endale just öise aja on valinud. Päevad on ka veidi leebemad, kui detsembris ning keskmine temperatuur jääb kuhugi 28-29 kraadi kanti.

Roosa elevant.
Emme pidi miskit ette võtma selle jalgratta asjaga. Nii et pühapäevasel päeval läksime koos Saskaga väikelaste poodi ning tirts sai proovida umbes kümmet erinevat tema vanusele sobivat jalgratast. Lemmikuks osutus kollane, uhke ning hinnaskaalal kõige kallim ratas (2400THB = ~800EEK)! See tundus mulle veidikene kallis, ning valisime kojuviimiseks roosa elevandi, millel siis jalgratta omadused.Väikese kauplemise peale kujunes hinnaks 620TBH (~200EEK). Nii et viimased päevad on Saska elevandiga mööda tuba kärutanud. Pedaale ta veel sõtkuda ei oska, kuid lükkab niisama jalgadega hoogu. Ning kui ise ära väsib, paneb ratta peale nuku ning lükkab tagant!

Olen püüdnud talle õpetada, et kui käekangidest kinni hoida ja neid keerata, tuleb teha motika häält. Tirts teeb liigutusi ja häält järgi, kuigi põriseva rrr-i asemel tuleb rohkem mmm. Et siis kui suuremaks kasvab, viib issi nagunii teda motikaga sõitma. Seniks aga – kuiv trenn.

Nuku eest hoolitsemine.
Viimasel ajal on Saska oma nuku eest väga pühendunult hoolitsema hakanud. Emme peab pidevalt valvel olema, sest nuku saab nii kõrrepakist piima, küpsiseid, õunaviile ja enam-vähem kõike muud ka, mis Saska käeulatusse satub. Ning nuku peab tegema kõike, mis Saskagi. Vannis käima, söögitoolis istuma, tantsima. Süleshoidmine, kärutamine ja nukuga jutustamine on igapäevased toimetused.

Tigeduseuss.
Kui ma tahan miskit veidikene omaette tegutseda, mis Saskale väga meelepärane ei ole (näiteks dušši all käia või nõusid pesta), siis tärkab tirtsus tigeduseuss. Ning tigeduseuss armastab väga oma joogipudeliga terve toa märjaks pritsida. Keerab pudeli tagurpidi ning käib pudelit raputades risti rästi toa läbi. Peale viimast sarnast juhtumit piimapakiga on piimapakk (jm kleepuvad ollused) käeulatuses ainult joomise ajaks.

Mis tähendab, et ei saa?
Jonn tuleb päris tihti. Viimase aja lahedaim juhtumine selles vallas oli, kui Saska püüdis oma keelt suust välja sikutada. Pisarad voolasid, kuna see ei tahtnud ju tulla!

Kingad.
Oma kingadest sai Saska lahti nii, et viskas ühe kinga poes olles kuhugi minema ning üles me seda enam ei leidnudki. Järgmine paar kingi on aga veel pool sentimeetrit liiga suured, seega on viimased nädalad tulnud leppida Crocsidega. Milles õnneks veel jagub natukene kasvuruumi ning nüüd olen ka targem – kärus olles võtan tal kingad juba ennetavalt jalast ära.

Aga loosi lähevad ka emme kingad. Mis sest, et veidi suured, aga tirts tõmbab need jalga ning patseerib õnneliku näoga üle toa.

Juuksur.
Kuna juuksed hakkasid vaikselt pulstunud koera meenutama, oli taas ülim aeg juuksurisse suunduda. Valisin hoolikalt kohta. Noh ikkagi kääridega värk, et ei tahtnud lihtsalt ära nudituks saada. Lõpuks jäi valik suure ostukeskuse vastavatud salongile, kus tundus enam-vähem usaldusväärne seltskond (mõnes kohas tundub juuksuritel kaks töökohta olevat, päeval kääridega töö ja õhtul punaste laternate rajoonis). Pesu-lõikuse-kuivatuse hinnaks küsiti 300THB (~100EEK). Pesu oli põhjalik, koos kuskil kümneminutilise peamassaažiga. Juukseid pesi ja kuivatas üks juuksur, lõikas teine. Nii et igatühte kääride manu ei lastudki. Meesterahvas, nagu mulle juuksuri puhul meeldib (sest ka Eestis on mul superhea juuksur Jan), tegi oma tööd minu arvates hästi. Ning tund hiljem võisin oma värskendatud soenguga väga rahul olla.

Hambapesu.
Sattusin juuksuris mingist inglisekeelsest naisteajakirjast lugema artiklit hammastest, kus oli rõhutatud, et kõige parem viis oma hammaste eest hoolitseda on endiselt tavaline regulaarne hambapesu. Mille peale mul süda valutama hakkas ning juba samal päeval läksime koos Saskaga poodi ning ostsime talle nätsumaitselise hambapasta. Ning seoses pasta majjailmumisega on nüüd lubatud ka emmel tirtsu hambaid pesta. Täitsa kenasti hoiab suu lahti ning laseb mul seal harjaga toimetada.

Kolm keelt.
Nüüdseks on tuvastatud see kui fakt, et Saskal on kõnes olemas sõnad kõigist kolmest keelest. Eestikeelsetele lisa ei ole tulnud. Vahel ütleb järgi, kui mitu korda sõna ette kordan. Kuid meelde ei tundu see veel jäävat. Aru saab aga eesti keelest päris hästi, tihti teeb juba seda, mis palutud (näiteks viib prahi prügikasti või korjab mänguasjad kokku). Tai keeles oskab Saska päris mitut sõna, vastavalt sellele, mis kohalik pererahvas mulle rääkinud on.

Naistega saunas.
Vaba aega kui sellist mul muidugi väga palju ei ole. Aga kui on, siis üks tegevus, mis mulle väga meeldib, on kohaliku tai spa aurusauna külastamine. Käisime nädala keskel seal koos naistega ning oli väga mõnus. Tai spas antakse vastuvõtulauas kaasa käterätik ning sarong. Viimane on selline paarimeetrine riidepalakas, mille saab endale kunstipäraselt ümber mässida ning see on spas viibides kogu aeg seljas (meestele antakse tavaliselt lühikesed püksid). Nii saunas, basseinis kui dušši all. Saun ise asub keset troopilist aeda, selline väike madal telliskividest ehitis. Auru tehakse ravimtaimede leotisega. Sees on seina ääres kivist pingid ning ruumi on avaralt. Paarkümmend inimest mahuks kenasti ära. Tavaliselt selles spas palju rahvast ei ole, vahel mõned kohalikud naised. Mehed on teisel pool müüri, see tähendab, et meeste jaoks on oma ala oma riietusruumi, pesuruumide, sauna ja basseiniga. Riietumisala ning peamine pesuala on ka kõik vabas õhus – soe maa. Ainukene asi, mis mulle väga meeltmööda ei ole, on sooja vee puudumine. Kasutatakse päikesesoendatud vett, mis vähemalt hommikuti on päris karge. Ning šampoon, balsam ja seep on hinna sees ehk iga töötava dušši kõrval olemas.

Hindadest rääkides on mult siiamaani küsitud sauna eest 50THB (~16EEK). Kui võtta ka massaaž, siis on saun-bassein hinna sees. Massaaži eest aga on siiamaani küsitud ühe tunni eest vahemikus 300-400THB.

Kärupesu.
Vahepeal oli Saska käru päris mustaks saanud. Ning seetõttu otsustasin sellele väikse puhastuskuuri teha. Seekord olin targem, kui autotooli pesu ajal ning võtsin käru ilusti ise juppideks lahti. Sest ka käru on Tais suhteliselt eksklusiivne nähtus. Tai inimesi kärutamas näeb väga harva, ning seda Phuketil, mis on rikas piirkond. Seega eeldatavasti maapiirkondades sellist asja väga ei tunta. Pesu ise aga läks maksma 150THB (~50EEK).

Autotool.
Pererahvas kiitis ühel hommikul, kui kenasti Saska oma autotoolis istub. Vastasin, et jah, ta juba sünnist saati istunud, seepärast sellega harjunud. Mille peale pererahvas mulle juhmi näoga otsa vaatama jäi. Nende jaoks tundus arusaamatu, et see võiks kohustuslik olla.

Tervislik toitumine.
Ehk siis üks uuel aastal uue hooga üritustest. Aasta alguses otsustasin, et üks toidukord päevas on nüüdsest kas salat või sushi. Või midagi muud, mis on väga kerge ja väga tervislik. Siiamaani on see õnnestunud ning loodetavasti jätkub nii ka edaspidi. Kaal küll vähenenud ei ole, kuna ma pidin ju ära sööma kõik kingituseks toodud Kalevi kommid (mille üle mul väga hea meel oli!), kuid enesetunne on juba praegu sutsu kergem. Eks see selline pool näljadieet ole, sest salatilehti võid närida kuitahes palju, ikka on kõht nagu veitsa tühi. Saska lemmik on endiselt riisisupp kalaga, mida ta oskab nüüdseks kenasti ise lusikaga kausist süüa.

Posted by PankuPanku 23:00 Archived in Thailand Tagged living_abroad Comments (0)

10.01

Päevad täis tavalist toimetamist.

all seasons in one day 28 °C

Vahepeal olen pühendanud aega muudele toimetustele ning pole eriti aktiivne kirjutaja olnud. Ning siinkohal on sobiv kohe ette ja taha vabandada ka sellepärast, et ma sellel kuul väga aktiivne meilidele vastaja ei ole. Veebruari alguses luban ennast taas parandada!

Eelmise nädala alguses saabusid Phuketile puhkama Imaake ja Laine. Kuna ees oli pikem lennujaama sõit, sai käidud rehviparanduses, sest ühel rehvil oli juba mõned päevad väga ebameeldiva välimusega pragu. Kuigi rehv ise oli ju alles ainult 3 kuud kasutuses olnud. Kuna rendifirma onkel telefoni teel väga sõbralikult rehvi vahetamisse ei suhtunud, otsustasin ise härjal sarvist haarata ning läksin ennem silma jäänud suuremasse rehvitöökotta Chalongi ringi lähistel. Ning lasin sealsetel umbkeelsetel onudel telefoni teel autorendiga töö tegemise kokku leppida. Igaljuhul vahetati mul ära üks rehv ning see läks maksma kõik hinnas 500THB (~165 EEK). Mille loomulikult kavatsen järgmise kuu rendist tagasi küsida. Kuid nagu näha hinnast, vastab hind täiesti rehvide kvaliteedile… ükskõik mis vinged firmanimed sinna rehvile ka siis pressitud ei ole.

Imaake ja Lainega sai üht-teist toimetatud ja ette võetud ning loodetavasti on nad oma reisi sihtkoha valikuga rahul.

large_IMG_8634.jpg

large_IMG_8668.jpg

large_IMG_8693.jpg

Ühel õhtul käisime õhtustamas mulle juba tuttavas kohas Chalongis Kan-Eang@Pier. Mis nagu iga kord, võlus oma mereäärse ja romantilise õhustikuga. Ning peale seda tegime tagasihoidliku hilisõhtuse tripi Patongi ööelu tänavatele. Seekord sai seal vähe mahlakamaid elamusi, kui eelmisel korral, sest sai käidud ära ka kohalikus showbaaris. Stripibaar on selle kohta vähe öeldud, kuna seal keegi enda lahtiriietamisega enam vaeva ei näinud. Kõik paarkümmend laval olevat tibinat olid ihualasti ning parajasti oli käimas lesbishow. Lähemalt kirjeldama ei hakka, sest kõigil on kindlasti siinkohal elav fantaasia endalgi. Edasi pidid tulema banaanishow, õhupallishow, ping-pongi palli show, sigaretishow jne. Menüüs oli neid kümneid erinevaid. Kuid me siiski pikemalt sinna istuma ei jäänud, kuna oli küll huvitav näha, kuid nähtust piisas täiesti, et loobuda banaani jm kraami vaatamisest. Baari sissepääs oli nii-öelda tasuta, hinnaks siis see, et pead ostma vähemalt ühe joogi. Ning jookide hinnad olid standardsed – tavalised karastusjoogid ja kerge alkohol 500THB (~165EEK) esimene jook ning kokteilid ning kange alkohol 800THB (järgmise joogi ja sealt edasi hind oli 150THB). Kui ära minema asutasime langes joogi hind 300THB peale ja sealt 200THB (~64EEK) peale. Nii et kel tahtmist, saab kauneid paljaid neide vahtida üsna odava raha eest. Valgeid meesterahvaid, keel ripakil, on selles piirkonnas tuhandete kaupa.

large_IMG_8650.jpg

Kuna koos külalistega saabus mulle kingitusena kauaoodatud Stephen Leather’i raamat „Isiklik tantsija“ (AITÄH!!!), olin kohe kraadivõrra rohkem kursis Tai ööelu olemusega. Ma pole raamatuga veel lõpuni jõudnud, kuid julgen seda juba praegu soovitada ka teistele, kes plaanivad Tai reisi ette võtta. Selle raamatu lugemine, kui eriti rõvedad kohad välja arvata, toob kahe jalaga maa peale ning annab kohalikule eluolule veidi teise vaatenurga.

Lisaks naistega väljaskäimisele ning mõnede asjade organiseerimisele nende reisi paremaks sujumiseks, on järgmisel nädalal Kagu-Aasiasse saabumas järgmine sats külalisi, mis ka vahepeal mõnevõrra organiseerimistööd nõudis.

Teistest toimetustest rääkides on Saska päris mitmed päevad lasteaias käinud ning muul ajal oleme rohkem kodused olnud. Vahel mereääres või linnas jalutamas käinud. Mõnedel päevadel vahepeal oli nuttu tavapärasest tunduvalt rohkem, mis päädis ühel õhtul 4-tunnise magamamineku maratoniga. Täna väljas olles sain ka jälile, mis sellise käitumise põhjustas – kõiges on süüdi hambahaldjas, kes oli miskit segi ajanud ning tõi Saskale 4 kikut korraga. Ehk siis kõik neli silmahammast korraga. Mis tekitas minus küsimuse, et kuhu jäid kaks ülemist külgmist lõikehammast??? Aga ma vist tean sellele küsimusele vastust ka… geenid…

Posted by PankuPanku 22:28 Archived in Thailand Tagged living_abroad Comments (2)

06.01

Tai maitsev söök - karri.

semi-overcast 28 °C

Tai karrisid on väga mitmeid sorte. Punane ja roheline karri on vast kõige tuntumad ning saadaval ka Eesti hästivarustatud poodides. Veidi harvem liigub kollast karrit ning penang karrit. Lisaks neile on siin veel mussulmani karri, hapu karri ja rida vähem tuntumaid karrisid. Minu isiklik lemmik on penang karri, aga eks see ole rohkem maitse asi!

Penang karrikaste
Selle kastme valmistamiseks läheb tarvis:

  1. teelusikatäis karripastat (originaalretseptis on kogus 2 supilusikatäit. Kogemus ütleb, et eestlase maitse jaoks piisab ¼ või veelgi väiksemast kogusest)
  2. 400-500ml kookospiima või kookoskoort (viimane siis vähe rasvasem)
  3. supilusikatäis hakitud kaffiar-lime lehtesid (neid Eestis saada pole, Soome kohta ei tea. Kui on valida kuivatatud ning külmutatud variantide vahel, on külmutatud paremad. Asendusena võib kasutada nt. kuivatatud magusat basiilikut, värsket magusat basiilikut, laimimahla, riivitud laimikoort – ükski neist ei anna sama maitset, aga miskit sinnapoole ehk. Minu lemmik asendusaine on kuivatatud magus basiilik, mis on saadaval igas hästivarustatud poes.)
  4. 1-2 supilusikatäit palmisuhkrut (maitse järgi, Eestis vist endiselt pole saada, Soomes aga küll. Selle asemel võib kasutada nt. mett, tavalist suhkrut, pruuni suhkrut…)
  5. mõnisada grammi kuni pool kg sealiha (veiseliha)
  6. 2 supilusikat kalakastet (Fish-sauce, hästivarustatud poest, sobib lisamiseks ka teistesse toitudesse, nagu praetud juurviljad, juurviljahautis, kastmed jne.)

Kastme valmistamine:

  1. Kuumuta pann keskmise kuumuseni ning siis pane sinna ~100ml kookospiima. See peaks särisedes keema minema. Siis lisa karripasta ning sega hästi läbi.
  2. Prae karripastat natukene aega, 4-5 minutit, kuni see hakkab aromaatselt lõhnama. Sega kogu aeg, et ära ei kõrbeks miskit. Kui tundub, et hakkab kuivaks jääma, lisa vähehaaval kookospiima mõne supilusika kaupa, nii iga minuti järel.
  3. Karripasta on valmis liha lisamiseks, kui selle pinnale kerkib rohkelt õli. Prae liha, kuni see on küpse.
  4. Lisa palmisuhkur, kaffiar-lime lehed, soovi järgi kookospiima (vastavalt, kui paksu või vürtsikat kastet on plaanis teha), kalakaste. Hauta veel mõni minut, et liha oleks pehme. Ja ongi kõik.
  5. Gurmaanid võivad lisada ka veel värskeid basiilikulehti… Mina armastan tihti lisada ananassilõike.

Karripasta teisi kasutusviise
Ning karripastat võib lisada väga edukalt sutsukese, nt ½ teelusikatäit ka tavalisele koorekastmele, ennem siis pasta õliga õrnalt läbi praadides. Peaks andma ka vürtsika ning hea maitse.

Posted by PankuPanku 22:31 Archived in Thailand Tagged food Comments (3)

03.01

Kõik hiired armastavad juustu ehk uue aasta eesmärgid.

semi-overcast 31 °C

Presidendiproua ütles sellel aastal väga kenasti:

Kui inimene suudab ise oma elu juhtida, annab see talle tagasi hingerahu ja seda soovib ta uueks aastaks kõigile Eestimaa elanikele.

Minu uue aasta eesmärgid on seekord üsna suured. Mitte et ma ise oleks tahtnud nii suuri eesmärke endale seada, aga seda tegi elu minu eest. Suvel on vaja leida endale uus päriskodu. Sügisel on vaja saata Saska lasteaeda ning naasta tööellu. Ning loomulikult on taas eesmärkide nimekirjas saada paremaks inimeseks, olla õnnelik, kasvatada oma laps õnnelikuna õnnelikuks. Veeta aega koos pere ja sõpradega. Ning kui eriti hästi läheb, siis leida enda kõrvale hooliv, tuge ja turvatunnet pakkuv ning sarnase mõttemaailmaga inimene.

Selle paremaks saamise eesmärgiga on see naljakas asi, et peale seda, kui olin avaldanud oma aastalõpu mõtted, oli kuulda mõningast viginat, et olen ise kõiges süüdi. Et kui oled paha inimene, siis juhtuvadki sinuga pahad asjad! Noh, igaljuhul ma pole kunagi väitnudki, et ma ideaalne inimene oleks, vastupidi, tean omi probleeme ja hädasid väga hästi! Ning seega tuleb mul leppida sellega, mis olemas on. Püüda hakkama saada, areneda ning paremaks saada.

Mõned nädalad tagasi liikus meil töö juures ringi selline päris huvitav meil:

Autoriks 90-aastane Regina Brett, kes elab Clevelandis:
"Et tähistada vanemaks saamist, kirjutasin ükskord üles 45 õppetundi, mis olen elult saanud. See on olnud minu kõigi aegade kõige populaarsem veerg. Minu aastaloendur liikus augustis 90 peale, mispuhul see nõutud veerg uuesti:

1. Elu pole õiglane, kuid on ikkagi hea.
2. Kui kahtled, astu lihtsalt väike samm edasi.
3. Elu on liiga lühike, et raisata seda kellegi vihkamisele.
4. Sinu töö ei hoolitse su eest, kui oled haige. Seda teevad sõbrad ja vanemad. Hoia kontakti.
5. Maksa oma krediitkaardi võlg iga kuu tagasi.
6. Sa ei pea kõigis vaidlustes peale jääma. Lepi lahkarvamusega.
7. Nuta kellegagi koos. See aitab paremini kui üksi nutmine.
8. Jumala peale võib vihastada küll. Ta kannatab selle välja.
9. Alusta pensioniks kogumist esimesest palgast peale.
10. Šokolaadi asjus ei tasu vastupanu üritadagi.
11. Sõlmi rahu oma minevikuga, et see olevikku tuksi ei keeraks.
12. Sinu lapsed võivad küll sind nutmas näha.
13. Ära võrdle oma elu teiste omaga. Sul pole aimugi, milles nende teekond seisneb.
14. Kui suhe peab jääma saladuseks, ei peaks sa selles suhtes olema.
15. Kõik võib silmapilgu jooksul muutuda. Kuid ära muretse - Jumal ei pilguta kunagi silmi.
16. Hinga sügavalt sisse. See rahustab meeli.
17. Saa lahti kõigest, mis pole kasulik, ilus ega rõõmuvalmistav.
18. Mis ei tapa, teeb tõepoolest tugevamaks.
19. Õnneliku lapsepõlve jaoks pole kunagi hilja. Ainult et teine lapsepõlv on täiesti su enda teha, mitte kellegi teise.
20. Mis puutub selle poole püüdlemisse, mida tõesti armastad, siis ära lepi eitava vastusega.
21. Põleta küünlaid, maga pühapäevalinade vahel, kanna seda ilusat pesu. Ära hoia neid eriliseks puhuks. Täna ongi eriline.
22. Valmistu liigagi hästi ette, seejärel lase asjadel oma rada minna.
23. Ole kohe ekstsentriline. Ära oota vanaduspõlve, et lillat kanda.
24. Kõige olulisem suguorgan on aju.
25. Keegi teine peale sinu ei vastuta sinu õnne eest.
26. Lisa igale niinimetatud katastroofile klausel "Kas viie aasta pärast on sel mingit tähtsust?"
27. Vali alati elu.
28. Anna kõigile kõik andeks.
29. Pole üldse sinu mure, mida teised inimesed sinust mõtlevad.
30. Aeg parandab peaaegu kõik. Anna ajale aega.
31. Kui hea või halb olukord ka poleks, lõpuks see muutub.
32. Ära võta ennast liiga tõsiselt. Keegi teine sind ju ei võta.
33. Usu imedesse.
34. Jumal armastab sind oma loomuse tõttu, mitte millegi sinu tehtu või tegematajäetu pärast.
35. Ära püüa teha elule peaproovi. Ilmu kohale ja anna endast parim kohe praegu.
36. Vananemine on parem kui teine võimalus - noorelt surra.
37. Sinu lastel on ainult üks lapsepõlv.
38. Lõppude lõpuks loeb ainult see, et sa armastasid.
39. Mine iga päev välja. Imed ootavad kõikjal.
40. Kui me kõik kallaksime oma probleemid kuhja ja näeksime teiste omi, siis kahmaksime enda omad tagasi.
41. Kadedus on ajaraisk. Sul on juba kõik, mida vajad.
42. Parim on alles ees ...
43. Mis tujus sa ka poleks, tõuse püsti, pane hästi riidesse ja ilmu kohale.
44. Anna järele.
45. Elul ei ole lehvi ümber, aga kingitus on see ikkagi.

Sõbrad on perekond, mille oleme ise endale valinud.”

Päris põnev lugemine ning päris asjalik kah! Oleks vaid tarkust niimoodi käituda.

Aga muudest toimetustest rääkides on viimased päevad olnud peal lausa erakordne laiskus. Või oli see väsimus Vietnami reisist tõepoolest nii suur, et kulus kohe mitu-mitu päeva, et sellest üle saada? Täna oli esimene päev, kui suutsin ennast poolvägisi randa jalutama vedada. Loodetatavasti tuleb tavapärane energia juba varsti tagasi! Sest praegused päevad näevad välja nii, et kaks korda päevas on olnud lõunauinak, kus koos Saskaga laisalt voodis vedeleme tundide kaupa.

Isegi see, et Saska mind vahetpidamata rakkes hoiab, ei ole mõjunud eriti ergutavalt. Hämmastav, millist energiat pakatab aasta ja viiekuune laps. Ta võiks tundide kaupa joosta, mängida, tantsida… Hästi lahe on minu arvates see, et praktiliselt alati, kui telekast muusikakanalit vaatame või mingi tümps kuskilt tuleb, hakkab Saska tantsima. Ning päris kenasti, põlvi ja puusi nõksutades ning käsi liigutades. See on nii super armas!

Lisaks on ta nuku eest väga kenasti hoolitsema hakanud. Käib temaga käruga jalutamas, annab süüa-juua, silitab pead. Vahel võtab sülle ja kussutab. Ning paar korda on isegi musi andnud! Ostsin Saskale Vietnamis oma käekoti ja rahakoti ka, ning nüüd paneb ta käekoti käru sanga külge või välja minnes võtab käevangu. Hämmastav, millise täpsusega lapsed asju järgi teevad!

Ning kui tähelepanelik tirts on. Ta teab täpselt, kus kodus mingid asjad asuvad. Mõnikord püüab koristamisel abiks olla. Ning kui miskit on kadunud, oskab ta neid juba ka otsida. Nt padja alt, kuhu emme armastab asju peita. Samuti on lisandunud oskus asju valida, esialgu küll peab pakutavat eksponeerima ning siis ta näpuga näitab, mida soovib. Sest sõnu endiselt ei ole. Või ei saa emme tai keelest lihtsalt aru.

Tooli peale ning sealt laua peale ronimine on nüüd ainult sekundite küsimus. Hea, et rõdul kõrge piire on. Ning natukene häbelikkust on lisandunud – vahepeal pole mitu nädalat lasteaias käinud, ning võib-olla on see sellest kogu aeg emmega olemisest tingitud?

Lemmiksöögid on praegu juust, riis, mango, papaia, piim. Sellist jama, nagu makaronid lihaga või võileivad ehk siis vähe euroopapärasem toit tirts ei söö, aga sushit küll, väga hea meelega. Samuti ei meeldi talle magusad asjad. Seda siis õnneks, kuna hambapesuga on meil sellised lood, et emmet hammastele ligi ei lasta. Ise ta nühib oma hambaid hea meelega oma harjaga, aga kui palju sellest kasu on, jääb kahtlaseks.

Jonnimine aga, mis on ka pidev teema, on päris tõsiseks spordialaks muutunud. Eriti raske on see, kui tirts lödit makaroni, selilikukkunud jalgusiputavat mardikat või süllekleepunud takjat (füüsiliselt kõige mõjusam mäng!) mängib. Mõnikord on tahtmine nii suur ja nii kohe, et seda saavad kuulda kõik, kes ümbruskonnas on. Aga see vist ongi sellele eale kohane käitumine?

Ning lõpetuseks paar pilti möödunud tagasihoidlikust sünnipäevapeost.

large_IMG_8601.jpg

large_IMG_8628.jpg

Posted by PankuPanku 22:00 Archived in Thailand Tagged living_abroad Comments (1)

(Entries 46 - 50 of 90) « Page .. 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 .. »